667 942 105 Zbyszyce 15, 33-318 Gródek Nad Dunajcem

Zobacz ciekawe miejsca w naszej okolicy

Zamek Tropsztyn

Jest oddalony od winnicy o ok. 20 km. Jego malownicze położenie, roztaczający się wokół niesamowity krajobraz sprawia, że jest częstym obiektem fotografii. Wzniesiony został dla ochrony tzw. Bramy Sądeckiej, przez którą wiódł wodny i lądowy szlak w kierunku Węgier. Drewniane zabudowania mogły powstać już w XIII wieku, jednakże pierwsze wzmianki o murowanym zamku pochodzą z 1382 roku. Zamek został zdobyty i zniszczony w 1574 roku. Od tamtego czasu pozostawał w ruinie. Obecnie jest odbudowywany.Poza Zamkiem Tropsztyn, w okolicy położone są również Zamek w Czchowie oraz dwa zamki w Rożnowie, jeden należący do samego Zawiszy Czarnego.

Zapora w Rożnowie

Zapora Elektrowni Rożnów na Dunajcu budowana była w latach 1935-1941. W wyniku spiętrzenia wód Dunajca powstało Jezioro Rożnowskie. Betonowa zapora o długości 550 m i wysokości 49 m została zbudowana w najwęższym miejscu podgórskiego przełomu Dunajca, między cyplem góry Łazy, a szczytem północnym Ostrej Góry.

 
Winnica Gródek

Kościół parafialny pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu

Kościół romański z przełomu XI/XII w. Kościół należy do najstarszych w tej części Polski. Miał go ufundować około 1045 roku Kazimierz Odnowiciel, a poświęcać ok. 1073 r. św. Stanisław męczennik. Według tradycji budynek powstał w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia św. Świerada, mnicha benedyktyńskiego żyjącego na przełomie X i XI w.

Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie wraz z otaczającym terenem umożliwia uprawianie sportów wodnych oraz innych form wypoczynku i turystyki aktywnej. Przebiegają tędy liczne szlaki piesze oraz rowerowe, dostarczające wspaniałych widoków. Region Jeziora Rożnowskiego jest dziś jednym z najbardziej atrakcyjnych w powiecie nowosądeckim.

 

Miłośnicy pięknych krajobrazów powinni wybrać się na Wieżę widokową (34 m wysokości) na Szpilówce w Iwkowej. Jest to najwyższa w regionie wieża z pięknym widokiem na okolice Jeziora Rożnowskiego, Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie, Beskid Niski, Beskid.

Winnica Gródek

Most Stacha

Jest to unikalny w skali światowej obiekt w Znamirowicach nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego. To tzw. „Most Stacha”, który jest największym na świecie kamiennym mostem, zbudowanym przez jednego człowieka, bez użycia ciężkiego sprzętu. Jan Stach zbudował go własnoręcznie w latach 60, w zaledwie 3 lata. Efekty jego pracy można oglądać do dzisiaj. Most ma 13 m wysokości, 7,5 m szerokości i 20 m długości. Łączy zbocza głębokiego na 10 m jaru, dnem którego płynie strumień wpadający do Jeziora Rożnowskiego.